Ořechy a sušené ovoce nevhodné k lidské spotřebě

Ořechy a sušené ovoce nevhodné k lidské spotřebě

09.12.2013 SPZI

SPZI našla při předvánoční kontrole potraviny, které mohou způsobit zdravotní problémy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozorňuje spotřebitele na zjištění dvou druhů potravin (celkem 3 šarže) nevhodných k lidské spotřebě, které mohou konzumentům způsobit zdravotní komplikace. Závadné výrobky inspekce zjistila v rámci kontrol zaměřených na sortiment, který spotřebitelé ve zvýšené míře vyhledávají v předvánočním období. Jde o následující šarže potravin:

1.    Sušené meruňky IBK Trade – zpracované jednodruhové ovoce, v balení o hmotnosti 100 g a s označením data minimální trvanlivosti do 4. 4. 2014, výrobce: Ing. Bohumil Kratochvíl IBK TRADE se sídlem v Praze.

merunky 1

merunky2

Při kontrole v prodejně společnosti Kaufland Česká republika v.o.s. na Polské ulici v Náchodě inspekce zjistila, že se uvnitř uzavřených obalů uvedené potraviny pohybují okem viditelní bílí škůdci a obsah po otevření balení rovněž silně zapáchá po kvašení. Přítomnost bílých škůdců SZPI zjistila i v další šarži stejného výrobku – s označením data minimální trvanlivosti do 9. 5. 2014. Potraviny kontaminované škůdci a potraviny ve stádiu kažení a rozkladu jsou nepřijatelné pro lidskou spotřebu a inspekce proto v souladu s požadavky nařízení (ES) 178/2002 uložila zákaz uvádět tyto potraviny do oběhu a nařídila prodejci, aby zboží neprodleně stáhnul z pultů všech poboček společnosti Kaufland v ČR.

2.    Vlašské ořechy ALNATURA v balení 150 g a s označením data minimální trvanlivosti do 5. 5. 2014, výrobce: Alnatura GmbH, Německo, zemně původu suroviny: Moldávie.

orechy 1

orechy 2

orechy 3

orechy 4

Při kontrole v prodejně společnosti Globus ČR k. s. na Poděbradské ulici v Pardubicích inspekce zjistila, že obsah všech balení uvedené šarže zapáchá po žluknutí tuků a ořechová jádra mají palčivou chuť typickou pro žluklý tuk. Potravina ve stádiu kažení je nepřijatelná pro lidskou spotřebu a inspekce proto v souladu s požadavky nařízení (ES) 178/2002 uložila zákaz uvádět tyto potraviny do oběhu a nařídila prodejci, aby zboží neprodleně stáhnul z pultů všech poboček společnosti Globus v ČR.

SZPI zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení sankce. Inspekce od září t. r. zjistila 13 šarží potravin napadených škůdci u sortimentu skořápkových plodů a sušeného ovoce. Přehled závažných zjištění SZPI spotřebitelé naleznou na webu www.potravinynapranyri.cz.


Mohlo by vás zajímat

Najdeme kvalitu na farmářských trzích?

21.08.2014 | Jsou farmářské trhy rájem pro podvodníky, nebo jde jen o nafouknutou bublinu a neopodstatněné pomluvy? Je opravdu potřeba se nákupu na farmářských trzích bát?

JEDNA PANÍ POVÍDALA... KDE SE VZAL MÝTUS O RECYKLOVANÉM MLÉKU?

04.12.2023 | „Skandál s mlékem! Je to vůbec možné??? A úřady to nevidí…“ Podobné poplašné zprávy s tímto podtextem kolovaly a bohužel stále kolují po internetu. Podle nich trvanlivé mléko, které se nespotřebuje do data trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel pak krabici otevře, mléko znovu převaří a opět zabalí a odešle do prodeje. Toto kolečko může otočit až pětkrát. Jenže co je na tom pravdy?

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM! ZKONTROLUJTE LEDNICI, TOTO MASO OBSAHUJE SALMONELLY

13.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov a.s. Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kg. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.